Google Grup

Google Grubumuza Katılın

Radyo

Sorry this site have a flash based native radio and needed adobe flash 10+ support.
Download Flash here.

Hikaye Ara

Yazar Ara

Hikaye Kategorileri

Hikayeleri Baş Harflerine Göre Sırala

0-9 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z TÜMÜ

Hastane Türküsü Türkü Hikayesi Hikayesi

Hastane Türküsü Türkü  Hikayesi Bu türkü, Konakpınar nahiyesinin Kılcılar Köyü’nden Ahmet oğlu"rumi"1329 doğumlu Ümmet için çıkmıştır.

Ümmet, köylerinden bir kızla sevişiyor. Ve annesine bu kızı kendisine alıvermesini söylüyor. Annesi bu teklifi reddediyor. Ve bu merakla zaten zayıf ve naif bir genç olan Ümmet verem oluyor. Günden güne zayıflıyan ve sancılar içinde eriyen zavallı genç için birçok kocakarı ilaçları yapılıyorsa da bir faydası görülmüyor. Ve nihayet memleket hastahanesine kaldırmak mecburiyeti hasıl oluyor. Götürüp yatırıyorlar. Ümmet, bir sene kadar yattıktan sonra iyi olamayacağını anlayan doktorlar, bunu köyüne gönderiyorlar, iki ay kadar köyünde kalan hasta gittikçe fenalaşıyor ve yine kendisini hastahaneye götürmelerini rica ediyor. Babası ölmüş olan Ümmet’in anası, çocuğunu yine hastahaneye götürüyor ve üç ay daha yattıktan sonra Ümmet orada vefat ediyor. Bu feci haber üzerine Ümmet’in arkadaşı"rumi" 1330 doğumlu Mehmet oğlu Ali, muradsız ve hasret ölen bu zavallı gencin acısına dayanamayarak bu türküyü çıkarıyor.
Hikaye Ekleyen: gulom ( Eklediği Hikayeler ) | Yazar: | Kategori: Türkü Hikayeleri | Okunma: 5408
Etiketler: Hastane Türküsü Türkü Hikayesi, Türkü hikayeleri, Türkülerimizin hikayeleri, Balıkesir yöresi türkü hikayeleri,
Sosyal Ağlarda Paylaş:

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Yorumlar | Toplam: 0

Henüz Yorum Yazılmamış. Neden İlk Yazan Siz Olmuyorsunuz ?Yorum Yap...
Görüntülenmeyecek
Sevgi & Ak Sevgi & Ak